Адаптація: як батьки можуть допомогти малюкам і самим собі

Допомога дитині

Позитивно відгукуйтесь про вихователів і дитячий садок, навіть якщо вам щось не сподобалось. Дитина легше адаптується, якщо ви демонструватимете доброзичливе ставлення до вихователя. Розмовляйте про дитячий садок не лише з малюком: розкажіть комусь в його присутності, у який хороший садок тепер ходить малюк, які хороші вихователі там працюють.

Не змінюйте режим дня малюка. У вихідні можете дозволити йому поспати трохи довше, але стільки, щоб істотно не зсувати розпорядок дня. Якщо дитина хоче відіспатися у вихідні, це значить, що ви неправильно організували режим дня і, можливо, малюк лягає спати надто пізно.

Не перевантажуйте малюка. Наразі у його житті відбувається багато змін - тож зайве напруження нервової системи малюку ні до чого.

Створіть вдома атмосферу спокою і турботи. Частіше обіймайте малюка, гладьте його по голівці, говоріть ніжні слова. Частіше хваліть малюка за успіхи та хорошу поведінку, адже зараз він, як ніколи, потребує вашої підтримки.

Поблажливо ставтеся до капризів. Малюк вередує, бо його нервова система перевантажена. Щоб заспокоїти малюка, обійміть його і переключіть його увагу на іншу діяльність, приміром гру.

Дайте дитині в дитячий садок невелику іграшку. Заздалегідь узгодьте це з вихователем: коли вас немає поряд, малюк почуватиметься спокійніше, якщо поруч буде щось рідне та знайоме, частинка дому.

Вигадайте та інсценізуйте казку. Вона може бути, приміром, про те, як маленьке мишеня вперше пішло до дитячого садка. Розкажіть, що мишенятку спочатку було незатишно і трохи лячно в дитячому садку, але згодом воно потоваришувало з іншими звірятами та вихователями. Інсценізуйте казку за допомогою іграшок. Зверніть увагу на те, що ключовий момент казки та інсценізації-повернення мами/ тата за мишенятком. Тому в жодному разі не переривайте розповідь до цього моменту. Пам'ятайте: основна мета казки - допомогти малюку зрозуміти, що ви обов'язково за ним повернетеся.

Допомога самим собі

Не ігноруйте своїх емоцій. Часто батьки не розуміють, що відбувається і намагаються ігнорувати свої емоції. Утім, не треба цього робити: ви маєте право на всі свої почуття, і у цьому разі вони абсолютно природні. Коли дитина вступає в дитячий садок, у неї з'являється новий, відділений від родини, простір. Це складне випробування і для малюка, і для вас. Звісно у вас також крається серце, коли ви бачите, як малюк переживає чи плаче від однієї згадки про дитячий садочок. Утім, постарайтеся зберігати спокій, адже дитина переймає ваші емоції. Демонструйте впевненість у своєму рішенні віддати дитину в дитячий садок. Що менше ви сумніватиметеся в тому, що дитина має ходити в дитячий садок, то більше віритимете, що вона рано чи пізно адаптується. Дитина «зчитає» вашу упевненість і сама почуватиметься впевнено.

Повірте, що малюк не слабкий. Адаптаційна система дитини достатньо сильна, щоб витримати це випробування. І навіть якщо малюк заливається сльозами - це хороший знак: плач помічник нервової системи, що запобігає її перевантаженню. У малюка справжнє горе, адже він розлучається з найдорожчими людьми - мамою і татом. Малюк поки не знає, що ви обов'язково повернетесь, щоб забрати його додому, він не звик до нового режиму. Гірше, коли дитина настільки затиснута лещатами стресу, що не може плакати. Тому не бійтеся дитячого плачу і не сваріть малюка за рюмсання. Звісно, дитячі сльози змушують вас хвилюватися, але ви теж обов'язково впораєтеся.

Заручіться підтримкою. Вас оточують батьки, що переживають ті самі почуття, що і ви. Підтримуйте одне одного, дізнайтеся, до яких лайфхаків вдається кожен із вас, щоб допомогти своїй дитині. Разом відзначайте і тіштеся успіхами своїх дітей і власним.

Як зробити день дитини в дитячому садку позитивним

  • Пам'ятайте про головне правило: спокійні батьки - спокійний малюк. Він «зчитує» вашу невпевненість і ще більше засмучується. А тому, намагайтеся контролювати свої емоції і демонструвати рішучість та доброзичливість.

  • Проявляйте доброзичливу наполегливість, коли будите, вдягаєте і роздягаєте малюка. Розмовляйте з ним не надто гучним, але упевненим тоном, озвучуйте все, що робите. Іноді допомогти малюку прокинутися і зібратися може іграшка, яку він бере із собою в дитячий садок: якщо малюк побачить, що зайчик дуже хоче в дитячий садок, то й сам перейме впевненість і хороший настрій.

  • Домовтеся з рідними про те, щоб у дитячий садок дитину відводив той член сім'ї, із ким їй легше розлучатися. Вихователі давно помітили, що з одним із батьків дитина розлучається порівняно спокійно, а другого довго не відпускає від себе і переживає після того, як він піде.

  • Обов'язково скажіть дитині, що ви повернетесь за нею і уточніть, коли саме: після прогулянки, після обіду чи після того, як вона поспить і поїсть. Малюку легше, коли він знає, що мама/ тато прийде після якоїсь події, аніж чекати з хвилини на хвилину. Не затримуйтесь, виконуйте свої обіцянки.

  • Придумайте ритуал прощання. Наприклад, цілувати дитину щічку, махати рукою, казати «Бувай». Коли попрощаєтесь - одразу йдіть. Крокуйте упевнено і не обертайтесь. Що довше ви переминатимете із ноги на ногу, то сильніше переживатиме малюк.

Джерело: Тетяна Кесьян, науковий співробітник інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України - /Практичний психолог. Дитячий садок, 5,2021р.

Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування